random imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom image

Frivilliggrupper i SLGK 2017

 

Bunker Sven-Erik Söderin: 070-7737306     sven.erik.soderin@hotmail.se
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com
  Kjell Lundbom: 070-2601898     kjell.lundbom@gmail.com
  Jan Carlstedt : 076-8085010     jan.carlstedt@spray.se
  Anders Lövgren: 070-6320262     anderslovgren@gmail.com
  Stefan Hasselborg: 070-6396666     stefan.hasselborg@gmail.com
  P-A Wiking:    070-0226606     farsan.wiking@gmail.com
  Tommy Olsson: 070-3123569     tommy.ohlsson@kramnet.se
  Matsolof Molin 073-0879592     matsolof.molin@icloud.com
   
Kansli Ingrid Norberg: 070-8303547     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Ingalill Thuvesson:070-6929152     ingalill.thuvesson@gmail.com
  Kent Näsman:070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Sven Eriksson: 070-6604645      062020176@telia.com
  Marie-Louise Sjödin 0706795212     gullefjun5@g-mail.com
  Mariana Lindberg:070-6075215     min_isa@hotmail.com
  Mona Sundqvist :070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
   
Klubbhus Roger Omberg: 070-6593483     roger.omberg@gmail.com
  Hans Sundqvist;     hanssundqvist57@gmail.com
  Mona Sundqvist: 070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Ralph Andreasson: 0620-21839     062021839@telia.com
  Ivan Åhman 073-1818147     ivan.ahman@telia.se
  Bo Nordén:073-0870691     bonorden5@hotmail.com
  Kjell Wallin: 070-6655411     kjellwallin@kramnet.se
  Maria Frid: 076-8349331     majsan.frid@telia.com
  Ingrid Wikström : 0620-40346     ingrid.wikstrom@telia.com
  Åsa Westman: 070-3948076     asa.westman.sjodin@telia.com
  Marianne Tarberg : 070-6753860
   
Trimning Tomas Carlstedt: 070-6940780     thomascarlstedt45@gmail.com
  Tommy Mickelsson :     tommy.mickelsson@telia.com
  Roger Omberg (se ovan)
  Kenneth Svande:  07-5529565     svande@live.se
  Einar Andersson: 0620-15745     einar@strahls.se
  Rolf Sundberg: 070-30301771     rolf.le.sundberg@gmail.com
  Börje Norberg: 0620-20478     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Kurt Lövgren;0703123555     kurre@kramnet.se
  Peter Fällström: 070-6516179     peterfallstrom@telia.com
   
Ruff Kent Näsman: 070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Torgny Jansson: 073-8251471     karin4.jansson@gmail.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com 

Senaste nytt

Slut på säsongen

Nu har den där tråkiga tiden kommit. Efter gårdagens regn så kommer vi inte kunna spela nåt mer i år, så vi stänger för säsongen och i morgon så stänger även rangen. Vi vill passa på att tacka alla golfare för denna säsong, många tycker att banan aldrig varit bättre och det glädjer oss att höra. Vi ses nästa säsong!

//Barnpersonalen

Vi GÖR HÖSTFINT PÅ KLUBBEN!

Samling 30/10 kl 10:00. Klubben bjuder på fika/korv.

Vi har en del jobb att göra inför vintern på vår fina klubb.

Exempel:

-         Städning av lokalerna inkl duschar, toaletter, mm.

-         Ordna till på rangen, med mattor, krattning, bollar, mm

-         Städa i vagnboden

-         Städa, kratta runt klubblokalerna

-         Städning av kansli

VÄLKOMNA!

P.U.A. Styrelsen

S-E Söderin

Tack Yngve!

Sollefteå Golfklubb har erhållit en intressant donation från Yngve Näsman 

bestående av c:a 1.000-talet golfbollar.

Samlingen är från flera decennier med start på 60-talet och till dags dato.

Förhoppningen är att vi kan visa ”utvecklingen” på bollsidan på lämplig plats i vår shoplokal.

Stort tack till Yngve, en av våra äldsta medlemmar och en stor profil i Sollefteå Golfklubb!

Ordföranden

Vintern är i antågande

Vintern kom tidigare än höstmötet i år!

Nu är i vart fall höstmötet avklarat! Jag tackar för förtroendet till ytterligare ett år som Ordförande för Sollefteå GK. Känns verkligen kul att vara med på den resa vi nu gör! Ny in i styrelsen är Ronny Fahlén, vi hälsar honom välkommen!

Verksamhetsområde Anläggning

Vi har nu skrivit avtal så att vi till sommaren kommer ha två nya fairwayklippare och en ny greenklippare. Jerker med sin personal stampar och väntar på att få börja köra! Orange Tee har nu delvis byggts och till våren är det sådd osv. Tees är byggda delvis av sand från några bunkrar, vi får se resultatet hur det blir till sommaren. En utmaning inför kommande år är höjda driftkostnader pga bla drivmedelskostnader.

Läs mer...

Sollefteå GK på Facebook

Kontakta oss

PhoneKansli/tidsbokning: 072-453 24 78

      Telefontider: Mån-ons 10.00-12.00

                       

email kansli@sollefteagk.se                               

PhoneRestaurang: Stängt

     Oasen: Stängt

      Tel: 070-459 37 01

phoneCourse manager Jerker Dewall : 070-6867823

PhonePro - 

      Bankgiro: 115-1398
      Swish: 123 652 51 25


© 2022 Sollefteå Golfklubb
Sidan skapad av Andreas Hedström
Back to Top