random imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom image

Frivilliggrupper i SLGK 2017

 

Bunker Sven-Erik Söderin: 070-7737306     sven.erik.soderin@hotmail.se
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com
  Kjell Lundbom: 070-2601898     kjell.lundbom@gmail.com
  Jan Carlstedt : 076-8085010     jan.carlstedt@spray.se
  Anders Lövgren: 070-6320262     anderslovgren@gmail.com
  Stefan Hasselborg: 070-6396666     stefan.hasselborg@gmail.com
  P-A Wiking:    070-0226606     farsan.wiking@gmail.com
  Tommy Olsson: 070-3123569     tommy.ohlsson@kramnet.se
  Matsolof Molin 073-0879592     matsolof.molin@icloud.com
   
Kansli Ingrid Norberg: 070-8303547     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Ingalill Thuvesson:070-6929152     ingalill.thuvesson@gmail.com
  Kent Näsman:070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Sven Eriksson: 070-6604645      062020176@telia.com
  Marie-Louise Sjödin 0706795212     gullefjun5@g-mail.com
  Mariana Lindberg:070-6075215     min_isa@hotmail.com
  Mona Sundqvist :070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
   
Klubbhus Roger Omberg: 070-6593483     roger.omberg@gmail.com
  Hans Sundqvist;     hanssundqvist57@gmail.com
  Mona Sundqvist: 070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Ralph Andreasson: 0620-21839     062021839@telia.com
  Ivan Åhman 073-1818147     ivan.ahman@telia.se
  Bo Nordén:073-0870691     bonorden5@hotmail.com
  Kjell Wallin: 070-6655411     kjellwallin@kramnet.se
  Maria Frid: 076-8349331     majsan.frid@telia.com
  Ingrid Wikström : 0620-40346     ingrid.wikstrom@telia.com
  Åsa Westman: 070-3948076     asa.westman.sjodin@telia.com
  Marianne Tarberg : 070-6753860
   
Trimning Tomas Carlstedt: 070-6940780     thomascarlstedt45@gmail.com
  Tommy Mickelsson :     tommy.mickelsson@telia.com
  Roger Omberg (se ovan)
  Kenneth Svande:  07-5529565     svande@live.se
  Einar Andersson: 0620-15745     einar@strahls.se
  Rolf Sundberg: 070-30301771     rolf.le.sundberg@gmail.com
  Börje Norberg: 0620-20478     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Kurt Lövgren;0703123555     kurre@kramnet.se
  Peter Fällström: 070-6516179     peterfallstrom@telia.com
   
Ruff Kent Näsman: 070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Torgny Jansson: 073-8251471     karin4.jansson@gmail.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com 

Säsongen igång och en bana i Norrländsk toppklass

Vilken häftig maj månad vi fick. Golfare i Norrland njöt av bana i toppklass rekordtidigt.

Verksamheten på klubben fortgår i ett högt tempo. Ombyggnad av Tee på 5:an, 9:an och 17 är klara och vi har även sått den nya greenen på hål 9. Arrangemanget omkring och framför klubbhuset börja även det bli klart. Arbetet med Jerker och Roger Omberg tillsammans med övrig personal och ideella i spetsen är helt fantastiskt. Tack för ert engagemang i klubben

Tävlingssäsongen är i gång med Forsex i fokus. Golfveckan har vi som vanligt höga förväntningar på och väntar med spänning till vecka 29.

Old Oak och David Eklöf är ett välkomnande inslag på klubben. Passa på att ta er tid och avsmaka den goda mat och dryck som erbjuds.

Jag vill, återigen, slå ett slag för förändringen av friskvårdsbidraget där golfen nu är en del av den familjen. Gå gärna in på Golf.se och läs mer om detta.

När nu säsongen är igång så vill jag uppmana alla golfare att locka med vänner och bekanta till klubben. Vårt projekt ”Golfstart” och förändrade avgifter gör det i allra högsta grad intressant att prova på golf. ”Golfstart” innebär i korta drag att vi varje Torsdag kväll erbjuder, återvändare eller nybörjare, en kortare introduktion i spelet golf och att man får avsluta kvällen med att gå några hål med någon, eller några, ur vår fadder verksamhet. Det borde alla prova på innan man beslutar om golf är något för mig eller inte.

Väl mött på klubben

/Niklas Eriksson Ordförande

Senaste nytt

Rudolfssons 17/7

Rudolfssons 17/7 Startlista publiceras först kl 21.15 den 16/7

3x Hole-in-One i helgen!

På fredagen var det en av våra greenfeegäster vid namn Carl Christiansen som stod för ett Hole-In-One på hål nummer 15. Under lördagens sponsortävling Volvo World Golf Challenge gjorde Ingrid Kassberg en Hole-in-One på hål nummer 11. På söndagens sponsortävling genom Jämtkraft var det Ulf Normer som stod för en tredje Hole-in-One på hål nummer 15.

Stort grattis!

Eldningsförbud

OBS!

Eldningsförbud råder i länet. Detta innebär att det är förbjudet att tända eld eller grilla på golfklubben.

Styrelsen

Ordföranden

Säsongen igång och en bana i Norrländsk toppklass

Vilken häftig maj månad vi fick. Golfare i Norrland njöt av bana i toppklass rekordtidigt.

Läs mer...

Sollefteå GK på Facebook

Hitta till oss

Kontakta oss

PhoneKansli/tidsbokning: +46(0)620-214 75

      Kansli öppettider:
      Mån, Tis, Fre 08.00 - 16.00 
      Ons 09.30 - 16.30 
      Tors 08.00 - 18.00
      Lör, Sön, Helgdag 08.00 - 16.00

PhoneRestaurang: +46(0)620-214 87

phoneCourse manager Jerker Dewall : +46(0)70-6867823

PhonePro - Anders Molin: +46(0)72-744 20 86
email kansli@sollefteagk.se
 
      Bankgiro: 115-1398
      Swish: 123 652 51 25


© 2018 Sollefteå Golfklubb
Sidan skapad av Andreas Hedström
Back to Top