random imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom image

Frivilliggrupper i SLGK 2017

 

Bunker Sven-Erik Söderin: 070-7737306     sven.erik.soderin@hotmail.se
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com
  Kjell Lundbom: 070-2601898     kjell.lundbom@gmail.com
  Jan Carlstedt : 076-8085010     jan.carlstedt@spray.se
  Anders Lövgren: 070-6320262     anderslovgren@gmail.com
  Stefan Hasselborg: 070-6396666     stefan.hasselborg@gmail.com
  P-A Wiking:    070-0226606     farsan.wiking@gmail.com
  Tommy Olsson: 070-3123569     tommy.ohlsson@kramnet.se
  Matsolof Molin 073-0879592     matsolof.molin@icloud.com
   
Kansli Ingrid Norberg: 070-8303547     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Ingalill Thuvesson:070-6929152     ingalill.thuvesson@gmail.com
  Kent Näsman:070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Sven Eriksson: 070-6604645      062020176@telia.com
  Marie-Louise Sjödin 0706795212     gullefjun5@g-mail.com
  Mariana Lindberg:070-6075215     min_isa@hotmail.com
  Mona Sundqvist :070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
   
Klubbhus Roger Omberg: 070-6593483     roger.omberg@gmail.com
  Hans Sundqvist;     hanssundqvist57@gmail.com
  Mona Sundqvist: 070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Ralph Andreasson: 0620-21839     062021839@telia.com
  Ivan Åhman 073-1818147     ivan.ahman@telia.se
  Bo Nordén:073-0870691     bonorden5@hotmail.com
  Kjell Wallin: 070-6655411     kjellwallin@kramnet.se
  Maria Frid: 076-8349331     majsan.frid@telia.com
  Ingrid Wikström : 0620-40346     ingrid.wikstrom@telia.com
  Åsa Westman: 070-3948076     asa.westman.sjodin@telia.com
  Marianne Tarberg : 070-6753860
   
Trimning Tomas Carlstedt: 070-6940780     thomascarlstedt45@gmail.com
  Tommy Mickelsson :     tommy.mickelsson@telia.com
  Roger Omberg (se ovan)
  Kenneth Svande:  07-5529565     svande@live.se
  Einar Andersson: 0620-15745     einar@strahls.se
  Rolf Sundberg: 070-30301771     rolf.le.sundberg@gmail.com
  Börje Norberg: 0620-20478     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Kurt Lövgren;0703123555     kurre@kramnet.se
  Peter Fällström: 070-6516179     peterfallstrom@telia.com
   
Ruff Kent Näsman: 070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Torgny Jansson: 073-8251471     karin4.jansson@gmail.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com 

Hål 10 - VTG

VTG Verkar inom transport- och maskinentreprenadsektorn.
VTG är ett aktiebolag som består av ca 150 leverantörer. Totalt ingår c:a 350 maskiner, 110 lastbilar och 25 industritransportfordon. Huvuddelen av leverantörernas tjänster förmedlas genom VTG.


Bland de största kunderna kan man finna bl.a. SKANSKA, SCA, SVEVIA, NCC, PEAB, kommunerna i Västernorrland. Ägarstrukturen i VTG, med alltifrån enmaskinsägare med spetskompetens inom sitt speciella arbetsområde, till stora entreprenadföretag med tunga maskinenheter, ligger till grund för en mångfald som gör oss starka i alla förekommande uppdrag inom våra verksamhetsområden.

VTG
  •  Åtar sig uppdrag och upprättar avtal som främjar företagens intressen
  •  Utför fjärr och anläggningstransporter och entreprenadarbeten inom schakt, mark, drift och underhåll
  •  Informerar löpande sina leverantörer i branschfrågor
  •  Ser till att branschanpassade utbildningar genomförs
  •  Handhar besiktningar och försäkringsfrågor


bild vtg


I VTG finns transportfordon anpassade för i stort sett alla typer av transportuppdrag. 
ex. fjärrtransporter av gods, flis, sågade trävaror, torv, spån, bark, mm.

Anläggningsbilar, betongtransportbilar, och tunga terrängdumprar för transporter av schaktmassor i våra entreprenaduppdrag, ofta i väglöst land.

Tunga gräv- och schaktmaskiner, mobilkranar, hjullastare i alla storlekar och minimaskiner gör att våra uppdrag kan vara alltifrån stora schakter vid nybyggnationer eller upprustningar i infrastrukturen till enstaka maskiner i exempelvis kabelgrävningsuppdrag.

Våra medlemsföretag har genom målmedvetet arbete blivit respekterade och erkända aktörer på marknaden.

Specialmaskiner och utrustningar gör att vi kan utföra skutslagning, rivningar, grus- och bergförädling, styrd jordborrning och betongkrossning.

Listan blir nästan oändlig på de möjligheter som finns med leverantörernas gemensamma resurser. Tät kontakt mellan VTG´s olika lokalkontor gör maskin- och fordonstillsättningen både snabb och flexibel när behovet uppstår hos någon av våra kunder.
Allt sammantaget i en organisation som den VTG representerar har visat sig vara värdefull för våra stora beställare, som ofta vill försäkra sig om tillgången när det gäller deras transport- och maskintjänstbehov som vi kan erbjuda genom tecknande av projekt- eller ramavtal, ofta för längre tidsperioder.

För att besöka VTG:s hemsida klickar du här

Senaste nytt

OBS! Oasen stänger.

Från och med 1:a oktober slutar vi med att ha fika vid Oasen. Kom ihåg att ta med eget fika.

MVH styrelsen.

Kansliet håller nu stängt på helgerna.

Från helgen 6-7/10 och helgerna framöver, kommer kansliet att vara stängt.

Styrelsen

50/50-lotteriet

Nu har dragningen varit på 50/50-lotteriet.

Lottring Z med nummer 70 vann.

Grattis till Kalle Wikström som tog hem vinsten.

Ordföranden

Säsongen igång och en bana i Norrländsk toppklass

Vilken häftig maj månad vi fick. Golfare i Norrland njöt av bana i toppklass rekordtidigt.

Läs mer...

Sollefteå GK på Facebook

Hitta till oss

Kontakta oss

PhoneKansli/tidsbokning: +46(0)620-214 75

      Kansliet öppet alla dagar 09.00 - 13.00

PhoneRestaurang: +46(0)620-214 87

phoneCourse manager Jerker Dewall : +46(0)70-6867823

PhonePro - Anders Molin: +46(0)72-744 20 86
email kansli@sollefteagk.se
 
      Bankgiro: 115-1398
      Swish: 123 652 51 25


© 2018 Sollefteå Golfklubb
Sidan skapad av Andreas Hedström
Back to Top