random imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom image

Frivilliggrupper i SLGK 2017

 

Bunker Sven-Erik Söderin: 070-7737306     sven.erik.soderin@hotmail.se
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com
  Kjell Lundbom: 070-2601898     kjell.lundbom@gmail.com
  Jan Carlstedt : 076-8085010     jan.carlstedt@spray.se
  Anders Lövgren: 070-6320262     anderslovgren@gmail.com
  Stefan Hasselborg: 070-6396666     stefan.hasselborg@gmail.com
  P-A Wiking:    070-0226606     farsan.wiking@gmail.com
  Tommy Olsson: 070-3123569     tommy.ohlsson@kramnet.se
  Matsolof Molin 073-0879592     matsolof.molin@icloud.com
   
Kansli Ingrid Norberg: 070-8303547     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Ingalill Thuvesson:070-6929152     ingalill.thuvesson@gmail.com
  Kent Näsman:070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Sven Eriksson: 070-6604645      062020176@telia.com
  Marie-Louise Sjödin 0706795212     gullefjun5@g-mail.com
  Mariana Lindberg:070-6075215     min_isa@hotmail.com
  Mona Sundqvist :070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
   
Klubbhus Roger Omberg: 070-6593483     roger.omberg@gmail.com
  Hans Sundqvist;     hanssundqvist57@gmail.com
  Mona Sundqvist: 070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Ralph Andreasson: 0620-21839     062021839@telia.com
  Ivan Åhman 073-1818147     ivan.ahman@telia.se
  Bo Nordén:073-0870691     bonorden5@hotmail.com
  Kjell Wallin: 070-6655411     kjellwallin@kramnet.se
  Maria Frid: 076-8349331     majsan.frid@telia.com
  Ingrid Wikström : 0620-40346     ingrid.wikstrom@telia.com
  Åsa Westman: 070-3948076     asa.westman.sjodin@telia.com
  Marianne Tarberg : 070-6753860
   
Trimning Tomas Carlstedt: 070-6940780     thomascarlstedt45@gmail.com
  Tommy Mickelsson :     tommy.mickelsson@telia.com
  Roger Omberg (se ovan)
  Kenneth Svande:  07-5529565     svande@live.se
  Einar Andersson: 0620-15745     einar@strahls.se
  Rolf Sundberg: 070-30301771     rolf.le.sundberg@gmail.com
  Börje Norberg: 0620-20478     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Kurt Lövgren;0703123555     kurre@kramnet.se
  Peter Fällström: 070-6516179     peterfallstrom@telia.com
   
Ruff Kent Näsman: 070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Torgny Jansson: 073-8251471     karin4.jansson@gmail.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com 

Säsongen 2017 går mot sitt slut och trots en dålig början på säsongen där vädrets makter inte varit med oss så kan vi trots allt se med belåtenhet på hur säsongen utvecklade sig. 

Jag vill tillägna denna sista skrivelse innan höstmötet med att framhålla ett antal faktorer som har direkt påverkan på upplevelsen som vi får ta del av på vår bana. 

Jag vill börja med att tacka David och Old Oak för vilja och engagemang att höja upplevelsen i och omkring vår bana. Vill även passa på att tacka all personal med Jerker, Siv och Anders i spetsen för ” a job well done” säsongen 2017. 

Min största tacksamhet, respekt och ödmjukhet till er alla ideella. Det är ni som ser till att servicen runt vår bana är i toppklass. Förutom de normala (vad nu normala kan vara) funktionerna som reception, maskintjänster, tävlingar mm så har ni slitit hårt även i SVK projektet samt de förbättringar som är gjorda runt klubbhuset. För er som inte varit på banan de senaste veckorna så kan jag berätta att vi grävt ur och skapat en stenbelagd yta mellan receptionen och restaurangen. Allt i enlighet med att förbättra tillgängligheten. Utan er alla så skulle vi inte ha en klubb eller bana i toppklass. Återigen, STORT TACK!

Vårt höstmöte är planerat till den 16 november. Boka in den dagen. Återkommer i kallelsen om plats och tid

/Niklas Eriksson, ordförande

Senaste nytt

Avslutningsgolf

Nu på lördag är det dags för årets avslutningsgolf som sponsras av Nordea. Det är en 4-manna Scramble med kanonstart 10.00. Prisutdelning kommer att ske direkt efter avslutat spel.

Efteråt kommer det anordnas en avslutningsmiddag på Old Oak. Upp till 11 år är det gratis, 11-18 år 75 kr pp och övriga 175 kr pp. Anmälan till middagen sker till Anders Molin eller till kansliet.

Välkomna!

Seniorerna

Grattis Irene Hellman, årets bästa seniorspelare! Med ett 5-bästa snitt på 71,4 sopade hon hem årets liga!

Avslutning med mat och prisutdelning torsdag den 20/9.
Anmälan för att äta, meddela kansliet.

Seniorkommittén

Kansliet stängt

Tisdagen den 11:e September är kansliet stängt pga sjukdom.

Ordföranden

Säsongen igång och en bana i Norrländsk toppklass

Vilken häftig maj månad vi fick. Golfare i Norrland njöt av bana i toppklass rekordtidigt.

Läs mer...

Sollefteå GK på Facebook

Hitta till oss

Kontakta oss

PhoneKansli/tidsbokning: +46(0)620-214 75

      Kansliet öppet alla dagar 08.00 - 16.00

PhoneRestaurang: +46(0)620-214 87

phoneCourse manager Jerker Dewall : +46(0)70-6867823

PhonePro - Anders Molin: +46(0)72-744 20 86
email kansli@sollefteagk.se
 
      Bankgiro: 115-1398
      Swish: 123 652 51 25


© 2018 Sollefteå Golfklubb
Sidan skapad av Andreas Hedström
Back to Top