random imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom image

Frivilliggrupper i SLGK 2017

 

Bunker Sven-Erik Söderin: 070-7737306     sven.erik.soderin@hotmail.se
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com
  Kjell Lundbom: 070-2601898     kjell.lundbom@gmail.com
  Jan Carlstedt : 076-8085010     jan.carlstedt@spray.se
  Anders Lövgren: 070-6320262     anderslovgren@gmail.com
  Stefan Hasselborg: 070-6396666     stefan.hasselborg@gmail.com
  P-A Wiking:    070-0226606     farsan.wiking@gmail.com
  Tommy Olsson: 070-3123569     tommy.ohlsson@kramnet.se
  Matsolof Molin 073-0879592     matsolof.molin@icloud.com
   
Kansli Ingrid Norberg: 070-8303547     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Ingalill Thuvesson:070-6929152     ingalill.thuvesson@gmail.com
  Kent Näsman:070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Sven Eriksson: 070-6604645      062020176@telia.com
  Marie-Louise Sjödin 0706795212     gullefjun5@g-mail.com
  Mariana Lindberg:070-6075215     min_isa@hotmail.com
  Mona Sundqvist :070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
   
Klubbhus Roger Omberg: 070-6593483     roger.omberg@gmail.com
  Hans Sundqvist;     hanssundqvist57@gmail.com
  Mona Sundqvist: 070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Ralph Andreasson: 0620-21839     062021839@telia.com
  Ivan Åhman 073-1818147     ivan.ahman@telia.se
  Bo Nordén:073-0870691     bonorden5@hotmail.com
  Kjell Wallin: 070-6655411     kjellwallin@kramnet.se
  Maria Frid: 076-8349331     majsan.frid@telia.com
  Ingrid Wikström : 0620-40346     ingrid.wikstrom@telia.com
  Åsa Westman: 070-3948076     asa.westman.sjodin@telia.com
  Marianne Tarberg : 070-6753860
   
Trimning Tomas Carlstedt: 070-6940780     thomascarlstedt45@gmail.com
  Tommy Mickelsson :     tommy.mickelsson@telia.com
  Roger Omberg (se ovan)
  Kenneth Svande:  07-5529565     svande@live.se
  Einar Andersson: 0620-15745     einar@strahls.se
  Rolf Sundberg: 070-30301771     rolf.le.sundberg@gmail.com
  Börje Norberg: 0620-20478     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Kurt Lövgren;0703123555     kurre@kramnet.se
  Peter Fällström: 070-6516179     peterfallstrom@telia.com
   
Ruff Kent Näsman: 070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Torgny Jansson: 073-8251471     karin4.jansson@gmail.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com 

Senaste nytt

Avslutning på golfveckan 24/7

Fyrmanna den 24/7 kommer att starta från hål 10. Start kl 08.00. Start med 15 minuter mellan bollarna.  8-boll, alltså två lag i samma boll. Den spelare som har lägst hcp i varje boll ser till att speltempot hålls. Håll rygg på bollen framför. På tee, hål 18, kan man beställa hamburgare som intas efter 9 hål. Sen är det viktigt att man kommer iväg i rygg på framförvarande boll. Skall nån gena så slå en säker boll först. Även från röd kan gå först. Detta för att slippa onödig väntan på ettans tee.

Ingen spelare får gå ut på ettan den 24/7

Ha en rolig dag på banan.

Styrelsen

Golfveckan i Österforse

Carstedts 2 manna scramble söndag den 18/7

Premiärvisning på MUSTANG MACH-E

Gångvägar

Hej.

Från Måndag 5/7 till Onsdag 7/7 pågår arbeten med Gångvägar.

Mindre störningar kan uppstå i ditt spel från gul tee.

Vi hoppas du har överseende med detta.

MVH Sollefteå GK

Ordföranden

Dags för Golfveckan 2021

Välkommen till årets golfvecka på Sollefteå GK. Nu är det dags för en av årets höjdpunkter,
Golfveckan! Passa på att vara med och tävla och lära känna andra golfspelare än dom ni normalt spelar med. Det arbetas för fullt med att få ihop det sista till tävlingarna.

Tävling

Notera att det ordinarie regler som gäller. Det är en blandning av olika tävlingsformer som gör att vi tror att det skall passa så många som möjligt. Tack ni sponsorer som gör golfveckan möjlig att genomföra.

Restaurang

Passa på att under golfveckan äta en bit mat på Golfrestaurangen. Dragan med personal är på tårna!

Anläggning

Bra tryck på anläggningen och det innebär mycket jobb för banarbetarna, respektera deras arbete och se till att de får tid till sitt arbete. Hoppas att arbetet som utförts med gångvägarna gör upplevelsen än mer positiv.

Ideella

Det krävs mycket ideellt arbete för att få till Golfveckan. Allt från kanslijobb, tävlingsverksamhet, kontakt med sponsorer, bunkerjobb, miljön runt klubbhus, m.m. Tack till alla som ställer upp och ni som känner att ni vill bidra, kontakta oss gärnaJ

Slutord

Jag hoppas nu på en lyckad Golfvecka!

Vi syns på bananJ.

Lars Hallin / Ordförande Sollefteå Golfklubb / 2021-07-12

Sollefteå GK på Facebook

Kontakta oss

PhoneKansli/tidsbokning: 0620-214 75

      Öppentider: Mån,ons, fre:8-16. Tis: 8-17.30. Tors: 8-18.  Helg 08.00-15.00

email kansli@sollefteagk.se                               

PhoneRestaurang: 11.00-20.00

      Tel: 070-459 37 01

phoneCourse manager Jerker Dewall : 070-6867823

PhonePro - 

      Bankgiro: 115-1398
      Swish: 123 652 51 25


© 2021 Sollefteå Golfklubb
Sidan skapad av Andreas Hedström
Back to Top