random imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom imagerandom image

Frivilliggrupper i SLGK 2017

 

Bunker Sven-Erik Söderin: 070-7737306     sven.erik.soderin@hotmail.se
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com
  Kjell Lundbom: 070-2601898     kjell.lundbom@gmail.com
  Jan Carlstedt : 076-8085010     jan.carlstedt@spray.se
  Anders Lövgren: 070-6320262     anderslovgren@gmail.com
  Stefan Hasselborg: 070-6396666     stefan.hasselborg@gmail.com
  P-A Wiking:    070-0226606     farsan.wiking@gmail.com
  Tommy Olsson: 070-3123569     tommy.ohlsson@kramnet.se
  Matsolof Molin 073-0879592     matsolof.molin@icloud.com
   
Kansli Ingrid Norberg: 070-8303547     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Ingalill Thuvesson:070-6929152     ingalill.thuvesson@gmail.com
  Kent Näsman:070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Sven Eriksson: 070-6604645      062020176@telia.com
  Marie-Louise Sjödin 0706795212     gullefjun5@g-mail.com
  Mariana Lindberg:070-6075215     min_isa@hotmail.com
  Mona Sundqvist :070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
   
Klubbhus Roger Omberg: 070-6593483     roger.omberg@gmail.com
  Hans Sundqvist;     hanssundqvist57@gmail.com
  Mona Sundqvist: 070-6541239     monasundqvist60@gmail.com
  Lars Jakobsson: 070-2165386     jak.helgum@telia.com
  Ralph Andreasson: 0620-21839     062021839@telia.com
  Ivan Åhman 073-1818147     ivan.ahman@telia.se
  Bo Nordén:073-0870691     bonorden5@hotmail.com
  Kjell Wallin: 070-6655411     kjellwallin@kramnet.se
  Maria Frid: 076-8349331     majsan.frid@telia.com
  Ingrid Wikström : 0620-40346     ingrid.wikstrom@telia.com
  Åsa Westman: 070-3948076     asa.westman.sjodin@telia.com
  Marianne Tarberg : 070-6753860
   
Trimning Tomas Carlstedt: 070-6940780     thomascarlstedt45@gmail.com
  Tommy Mickelsson :     tommy.mickelsson@telia.com
  Roger Omberg (se ovan)
  Kenneth Svande:  07-5529565     svande@live.se
  Einar Andersson: 0620-15745     einar@strahls.se
  Rolf Sundberg: 070-30301771     rolf.le.sundberg@gmail.com
  Börje Norberg: 0620-20478     ingrid.borje.norberg@telia.com
  Kurt Lövgren;0703123555     kurre@kramnet.se
  Peter Fällström: 070-6516179     peterfallstrom@telia.com
   
Ruff Kent Näsman: 070-3190139     kent-nasman@telia.com
  Torgny Jansson: 073-8251471     karin4.jansson@gmail.com
  Runo Lindberg: 070-3149902     runo_lindberg@hotmail.com
  Kalle Wikström: 072-2269944     kalle.wikstrom@telia.com 

Senaste nytt

Banan stängd!

Efter gårdagens regnande så måste vi tyvärr stänga banan. Vi återkommer om det blir möjligt att spela mer denna säsong.

// Jerker

Höstmöte 2021-11-25

Kallelse Höstmöte 2021

När:               Torsdagen den 25 november

Tid:               Kl 18:30

Var:               Hullsta, Sollefteå

Föredragningslista finns bifogad kallelsen (samt på hemsidan)

Möjligt att delta endera fysiskt eller digitalt.

Anmälan i förväg krävs för digitalt deltagande och då till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.. Anmälan senast 23 november 18:00.

Vi ser gärna att man anmäler fysiskt deltagande i förväg pga inköp av fika. Anmälan gärna senast 23 november 18:00 till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Styrelsen

Dagordning

Läs mer...

Valvet

Vi vill passa på att tacka restaurang Valvet för det gångna året. Vi är glada att redan nu gjort klart med dom inför 2022. Nu ser vi fram emot ytterligare en säsong tillsammans med Dragan o Natalya!

Styrelsen / 2021-10-12

Ordföranden

 

Golfhösten

Nu är sedan ett tag sista tävlingen för åter avslutad, och vi har haft ett som jag ser det bra golf år. Mycket spel, bra med greenfee och en fin bana! Beroende på väder kan det nog bli någon runda till!

Verksamhetsområde Anläggning

Jobbet med orange Tee och eventuella bunkerjobb startar nu i oktober. Vi börjar nu planera vidare gällande skogen på hål 7 o 16, där många träd är i det närmaste döda. Inom ett par veckor kommer vi avverka skogslinjerna på 7 o 16, sedan ta bort stubbar och fräsa marken. Vi ser över om vi skall göra något åt några vattenhinder och eventuellt ha nytta av jorden till att täcka stubbar från 7 o 16. Banvandring med bankonsulent Håkan Blusi har skett och nu skall det beslutas hur vi går vidare med banlayout! Avverkning vid hål 1 o 6 är planerat att göras under vintern.

Läs mer...

Sollefteå GK på Facebook

Kontakta oss

PhoneKansli/tidsbokning: 0620-214 75

      Öppentider: Mån-tors 9.00-13.00

                        Fre 9.00-12.00

email kansli@sollefteagk.se                               

PhoneRestaurang: Stängt

     Oasen(fika 9 hål)  Begränsat urval

      Tel: 070-459 37 01

phoneCourse manager Jerker Dewall : 070-6867823

PhonePro - 

      Bankgiro: 115-1398
      Swish: 123 652 51 25


© 2021 Sollefteå Golfklubb
Sidan skapad av Andreas Hedström
Back to Top